Úvod Recenze knih

Recenze knih


název knihy : Bolesti břicha a jiné břišní obtíže u dětí I

Autor: Miloše Sedláčková
Nakladatelství: Triton
Město: Praha
Rok vydání: 2003
Počet stran: 165
ISBN: 80-7254-365-2
cena : 124-149 Kč
Anotace

Lékaři, rodiče, a mezi nimi dítě s bolestmi břicha. Úkolem těch prvních je utišit bolest a pomoci malému pacientovi za jakýchkoliv okolností a s využitím veškerých vědomostí a poznatků. Povinností rodičů je vyrovnat se s onemocněním svého dítěte a účinně spolupracovat s lékaři v terapii i prevenci. K úspěšnému zvládnutí této role potřebují rodiče srozumitelné informace – a právě takové nabízí tato publikace. Dozvíte se v ní, co dělat při náhlých bolestech břicha, zvracení, průjmech, zácpách, nechutenství nebo při spolknutí cizího tělesa. I rodiče nemocného dítěte by se totiž měli stát součástí týmu, jehož úkolem je poskytnout co nejrychlejší a nejúčinnější pomoc.


Naše recenze

Knihu napsala lékařka, které pracuje s dětmi a dospívajícími mající problémy s bolestmi břicha.
V úvodu se rozepisuje o nutnosti spolupráce rodičů s lékaři. Poté se dotýká tématu dědičnosti onemocnění trávicího ústrojí.
Další kapitoly jsou už zaměřené na samotné bolesti břicha. Nejdříve se jimi zabývá všeobecně. Poté se zaměřuje na jednotlivé projevy, kterými jsou zvracení, průjem, zácpa, poruchy vstřebávání a trávení (nesnášenlivost cukrů, alergie na mléčné výrobky,…), žloutenka, krvácení z trávicí trubice a cizí tělesa v žaludku. Upozorňuje také na riziko nechutenství (anorexie) a jeho doprovodné příznaky. Přečtete si také mnohé o výživě, a to jak kojenců a menších dětí, tak školních dětí a v období dospívání.
Závěr knihy je věnován pokynům a doporučením v různých situacích souvisejících s bolestmi břicha, např. zvracení s krvácením, průjem, spolknutí cizího tělesa, akutní bolesti břicha atd.
Publikace je psaná čtivě. Je určená především rodičům mající potomka, který může mít problémy s břichem. V textu se snaží lékařka co nejvíce problematiku přiblížit rodičům a vysvětlit jim problémy tak, aby je pochopili. Současně se však vyjadřuje přesně a jasně.
Srozumitelnost celé knihy je podtržená krátkými příběhy z její lékařské praxe.
Recenze zajímavé knihy Bolest a možnosti její kontroly od Pavla Ševčíka najdete na webu Bolest hlavy.

název knihy : Diety při dětských průjmech

Autorka: Daniela Tůmová
Nakladatelství: Sdružení MAC
Město: Praha
Rok vydání: 1998
Počet stran: 31
ISBN: 80-86015-40-8
cena : 40 Kč
Anotace

„Vycházíte z ordinace, kde jste se právě dozvěděli, že zdravotní potíže vašeho dítěte způsobilo průjmové onemocnění. V ruce držíte recept, hlavou vám víří spousta nových informací a doporučení souvisejících s jiným způsobem života. Mnohé z toho, co jste slyšeli, jste vlastně v bezprostředním stresu ani příliš nevnímali.“


Naše recenze

V úvodu knihy lékařka dává poučení pro nemocné. Odpovídá na nejčastější otázky, které souvisejí s tématem. Dále přibližuje zakázané potraviny, potraviny při stabilizaci a ty, které jsou doporučené později. Seznamuje také s technologickými postupy, které můžete při přípravě pokrmů využít. Dále jsou už v knize konkrétní recepty, a to na polévky, hlavní jídla, zeleninová jídla, sladká jídla a malá studená jídla. Poté následuje obsah a přehledný rejstřík, který je sestaven podle základních použitých potravin – brambory, maso (drůbeží, hovězí, králičí, šunka, telecí, vepřové, směs různých mas), mléko a mléčné výrobky, obilniny a výrobky z nich, ovoce, ryby, rýže, vejce a zelenina. Kniha není příliš obsáhlá. Zaměřuje se především na konkrétní recepty a je tak rádcem pro rodiče, jejichž dětí trpí průjmovým onemocněním. Publikace je přehledná. Na jejím konci je přehled dalších knih této edice. Jsou jimi např. peptické vředy, hepatitida, dna, anémie, ischematická choroba srdeční, ledviny, dětská obezita, lupénka, atopický ekzém, salmonelóza...

název knihy : Zdravé břicho - klíč k vitalitě: jak posílit centrum těla, jak se zbavit únavy, nadváhy, celulitidy, sexuálních potíží, deprese, nespavosti a bolesti zad
Autorka: Pierre Pallardy
Přeložil: Olga Jirásková
Nakladatelství: Ikar
Město: Praha
Rok vydání: 2008
Počet stran: 151
ISBN: 978-80-249-1058-1
Anotace

Publikaci napsal terapeut mající v tomto oboru mnohé zkušenosti. Kniha ukazuje na to, že četné zdravotní problémy vznikají právě v břiše, takže je nutné se na tuto oblast soustředit prvotně. V úvodu knihy popisuje autor, z čeho vychází jeho metoda, a ve druhé kapitole ji ještě víc přibližuje. Popisuje břišní dýchání, důležitost pravidelné stravy, výběru potravin, sportu, gymnastiky, automasáže a břišní meditace. V následující kapitole se věnuje různým zdravotním problémům, tomu, jak s nimi souvisí bolest břicha a jak se potíží zbavit. Tento průvodce zdravým břichem je zaměřený na zácpu, únavu, tíseň, stárnutí, sexuální problémy, rakovinu, přibývání na hmotnosti, potravinovou alergii, nespavost, kolitidu, kardiovaskulární poruchy, gastritidu, diabetes 2. typu, deprese, celulitidu, bolest zad (artrózu a artritidu), bolesti hlavy a migrénu, astma a aerofagii. Poté následuje závěr.


Naše recenze

Publikace je určená všem, kteří pracují s nemocnými - tedy lékařům, kinezioterapeutům, zdravotním sestrám atd. Kniha je přehledná. Struktura je stejná v celém jejím obsahu. Proto se v ní každý bude rychle a snadno orientovat. Publikace je přínosná tím, že přináší nový pohled na oblast zdraví a jeho propojení s břichem. Informace v ní jsou zajímavé a stojí za hlubší úvahu nad nimi.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolesti břicha.cz
Kontakty