Úvod Lokalizace bolesti břicha

Lokalizace bolesti břicha

Kde se lokalizují bolesti břicha?

Určení místa bolesti je také velmi důležitá informace. Většinou se místo bolesti shoduje s místem uložení nemocného orgánu v dutině břišní. Nemusí to však být vždy pravda. Některé orgány mají tendenci vystřelovat svou bolest na různá místa v břiše. Může tedy jít o onemocnění, které s břichem souvisí jen vzdáleně. Pacienti udávají lokalizaci bolesti:

  • Uprostřed nadbřišku. Může jít o podrážděný žaludek, žaludeční vřed (ten by směřoval víc doleva), nemoc jícnu, ale i o cévní komplikaci či dokonce infarkt myokardu. Také psychické stresy či onemocnění související s páteří se může projevovat bolestí v nadbřišku. Pokud jsou bolesti příliš intenzivní a rozprostírají se v celém pruhu, je nutno zavolat i záchranku, mohlo by jít o zánět pobřišnice.
  • Levý nadbřišek. Bolest, většinou intenzivní v levém podžebří. Může jít o již zmiňovaný žaludeční vřed nebo o akutní či chronický zánět slinivky břišní, případně o jiné komplikace týkající se slinivky. Velmi silné a náhlé bolesti ohlašují akutní problém, který je nutno vždy řešit hospitalizací. Jde o život ohrožující stav.
  • Pravý nadbřišek. Jedná se většinou o bolest v pravém podžebří, kterou mohou vyvolat žlučníkové kameny, zánět žlučníku, dvanácterníkový vřed či játra. Bolesti bývají také většinou intenzivní, někdy záchvatovité, vždy podle intenzity onemocnění. Je nutná diagnostika a léčba u lékaře a to i když jsou bolesti jen občasné.
  • Bolesti kolem pupku. Může jít o břišní kýlu, namožené (natažené) břicho, ale i o střevní problém. Pokud bolest nepřestává a pohmatem je zjištěn nějaký výstupek, je nutné navštívit lékaře. Je dobré promasírovat břicho krouživými pohyby, případně vmasírovat nějakou mast na uvolnění, či proti nadýmání.
  • Bolesti v levém podbřišku. Tam se lokalizuje většina bolestí spojena se střevy. U žen však může jít i o zánět vaječníku, případně močových cest.
  • Bolesti v pravém podbřišku. Náhlé a intenzivní bolesti pravého podbřišku většinou ohlašují zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Je vhodné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nemocný je téměř vždy hospitalizován a musí se podrobit chirurgickému zákroku. Tak jako na levé straně může jít u žen o zánět vaječníku.
  • Bolesti ve střední části podbřišku. Jde buď o onemocnění střev, ať už akutní gastroenteritidu ( tzv.střevní chřipku), u ní se mohou bolesti pohybovat v různých částech břicha, nebo o onemocnění tlustého střeva, případně konečníku. U žen může jít o zánět dělohy či děložního čípku, u mužů o onemocnění prostaty. Ve spodní části břicha se bolestí může projevovat i zánět močového měchýře a močových cest.
 

U některých nemocí souvisejících s problémem trávicího traktu mohou být bolesti stěhovavé, přeskakovat z místa na místo, většinou však jde o nahromadění toxinů a střevních plynů.


Diskuse (5 komentářů)

Milada Novotná, (24. 05. 2017 21:00) Reagovat
Dobrý den, tři roky trpím bolestmi žaludku. Po druhé gastronomii mi byl zjištěn Helicobacter Pylori,kardie nedovídá. Po přeléčení jsem měsíc, výsledek je negativní. Ale bolesti mám ukrutně velké stále. Mám pocit že mám pod hrudníkem něco co tam nepatří,bolí to na omak, při kašlání a když se ohnu. Na sono ani RTG mě nikdo neposlal i když jsem o něj prosila. Beru Nolpazu a Eliceu. Babička měla vředy, prababička rakovinu žaludku a bratr jicnovou kýlu. Děkuji za odpověď Novotná
Petr, (29. 03. 2018 10:26) Reagovat
Milado, dříve nebo později jám asi gastroentrolog doporučí kvůli nedovřené kardii fundoplikaci, potíže odpovídají refluxu. Je to běžná laparoskopická operace - podstoupil jsem jí a mám 5let již klid
Jenda, (08. 08. 2017 10:17) Reagovat
Co zkusit jiného gastroenterologa?
Sypal Martin, (17. 01. 2018 21:17) Reagovat
Dobry vecer chtel bych se zeptat ..kdyz stojim a zaklonim telo a zpet tak pri narovnavani nebo vstavani z lehu se mi udela velka jaternicova boule ve prostred nadbrisku .je to neprijemne .je akutni doktor?dekuji za odpoved preji zdravi vsem
Milan, (20. 03. 2018 17:18) Reagovat
4tyden boli me cele bricho. Prujem neni odbery krve vse poradku. Rtg a uz vse v poradku. Pred 3lety nalez v tlustem streve hemoroidy
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolesti břicha.cz
Kontakty