Úvod Bolesti břicha

Bolesti břicha

Bolesti břicha jsou častými příznaky mnoha chorob. Z tohoto důvodu je těžko rozpoznatelné, o jaké onemocnění se konkrétně jedná. K diagnóze je zapotřebí přesná lokalizace bolesti, způsob bolesti a ostatní symptomy. Každá bolest je nepříjemná, bolest břicha dvojnásob, protože se k ní přidává často oprávněný strach z vážných chorob. V břišní dutině je uloženo několik životně důležitých orgánů, proto je na místě se s bolestí břicha vždy obrátit na lékaře.


Vleklé problémy s bolestemi břicha a zažíváním jsou překvapivě často důsledkem autoimunitních potíží.

Jaké mohou být bolesti břicha?

Bolesti břicha jsou co do intenzity a způsobu různé. Daly by se rozdělit do několika kategorií.

  • Tupé bolesti břicha. Člověk je vnímá spíš jako tlak, mají tendence být soustavné a víc než bolestivé, jsou nepříjemné.
  • Ostré bolesti břicha. Různé píchání, kousavé a intenzivní bolesti. Většinou se lokalizují na určité místo břicha. Mohou nastat náhle, nebo při zanedbání mírnějších potíží vzrůstají.
  • Křečovité bolesti břicha. Svíravé bolesti buď lokalizované nebo na větší ploše břicha. Člověk má pocit, že je celý utažený, nemůže se narovnat a uvolnit, všechny tyto pokusy provází křeče v břiše. Mohou být záchvatovité s chvílemi úlevy.
  • Nadýmání, plynatost. Jde o nepříjemné pocity plnosti břicha, zvenčí se projevující nafouknutím. Někdy se mohou dostavit i kruté křeče, zvláště, když plyny neodchází přirozenou cestou ven.

Někdy se bolesti břicha prolínají a dá se jen těžko rozpoznat o jakou bolest vlastně jde. Pro určení nemoci je však důležitý co nepodrobnější popis bolesti.

Kde se lokalizují bolesti břicha?

Určení místa bolesti je také velmi důležitá informace. Většinou se místo bolesti shoduje s místem uložení nemocného orgánu v dutině břišní. Nemusí to však být vždy pravda. Některé orgány mají tendenci vystřelovat svou bolest na různá místa v břiše. Může tedy jít o onemocnění, které s břichem souvisí jen vzdáleně. Pacienti udávají lokalizaci bolesti:

  • Uprostřed nadbřišku. Může jít o podrážděný žaludek, žaludeční vřed (ten by směřoval víc doleva), nemoc jícnu, ale i o cévní komplikaci či dokonce infarkt myokardu. Také psychické stresy či onemocnění související s páteří se může projevovat bolestí v nadbřišku. Pokud jsou bolesti příliš intenzivní a rozprostírají se v celém pruhu, je nutno zavolat i záchranku, mohlo by jít o zánět pobřišnice.
  • Levý nadbřišek. Bolest, většinou intenzivní v levém podžebří. Může jít o již zmiňovaný žaludeční vřed nebo o akutní či chronický zánět slinivky břišní, případně o jiné komplikace týkající se slinivky. Velmi silné a náhlé bolesti ohlašují akutní problém, který je nutno vždy řešit hospitalizací. Jde o život ohrožující stav.
  • Pravý nadbřišek. Jedná se většinou o bolest v pravém podžebří, kterou mohou vyvolat žlučníkové kameny, zánět žlučníku, dvanácterníkový vřed či játra. Bolesti bývají také většinou intenzivní, někdy záchvatovité, vždy podle intenzity onemocnění. Je nutná diagnostika a léčba u lékaře a to i když jsou bolesti jen občasné.
  • Bolesti kolem pupku. Může jít o břišní kýlu, namožené (natažené) břicho, ale i o střevní problém. Pokud bolest nepřestává a pohmatem je zjištěn nějaký výstupek, je nutné navštívit lékaře. Je dobré promasírovat břicho krouživými pohyby, případně vmasírovat nějakou mast na uvolnění, či proti nadýmání.
  • Bolesti v levém podbřišku. Tam se lokalizuje většina bolestí spojena se střevy. U žen však může jít i o zánět vaječníku, případně močových cest.
  • Bolesti v pravém podbřišku. Náhlé a intenzivní bolesti pravého podbřišku většinou ohlašují zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Je vhodné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nemocný je téměř vždy hospitalizován a musí se podrobit chirurgickému zákroku. Tak jako na levé straně může jít u žen o zánět vaječníku.
  • Bolesti ve střední části podbřišku. Jde buď o onemocnění střev, ať už akutní gastroenteritidu ( tzv.střevní chřipku), u ní se mohou bolesti pohybovat v různých částech břicha, nebo o onemocnění tlustého střeva, případně konečníku. U žen může jít o zánět dělohy či děložního čípku, u mužů o onemocnění prostaty. Ve spodní části břicha se bolestí může projevovat i zánět močového měchýře a močových cest.

U některých nemocí souvisejících s problémem trávicího traktu mohou být bolesti stěhovavé, přeskakovat z místa na místo, většinou však jde o nahromadění toxinů a střevních plynů.

TIP : užitečné informace o zdraví najdete také na webech: Kašel a Slepé střevo.

Jaké mohou být další příznaky související s bolestí břicha?

K bolestem břicha se většinou přidává nauzea (pocit na zvracení), zvracení, průjem či zácpa. Nadměrná plynatost, či naopak zástava plynů. Dalšími příznaky jsou horečka, malátnost, slabost, bolesti hlavy, nechutenství, úbytek na váze. Nebezpečným doprovodným jevem zvláště u komplikací s opakovaným zvracením či průjmem může být dehydratace. Proto je vždy nutné dbát nejen na dietu, ale i na dostatečný přísun tekutin (po malých dávkách).

 

Kdy je třeba navštívit lékaře?

Nejlépe vždy. Pokud však jde o krátkodobou bolest, která brzy přejde, může jít jen o dietní chybu či namožený sval, případně reakci na stresující zážitek. V tom případě se dá požít nějaký vhodný přírodní přípravek (bylinný čaj, švédské kapky) či doplněk stravy na bázi enzymů apod. Proti plynatosti a nadýmání (meteorismu) je k dostání celá škála přípravků.

Jestliže jde o akutní a silnou bolest zvláště v levém nadbřišku či pravém podbřišku komplikovanou zvracením, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc (i pohotovostní). Nebezpečné jsou i opakované problémy se stolicí (zvláště objevuje-li se v ní krev) a bolestmi břicha. Nemusí být ani nijak silné. Mohou signalizovat i velmi závažné nemoci (např. karcinom tlustého střeva apod.). Dalším alarmujícím příznakem, který by měl nemocného nasměrovat k lékaři je horečka, úporné zvracení či průjem. Může jít např. o infekci či neinfekční záněty trávicího ústrojí. Tlak na středu nadbřišku se stíženým dýcháním může znamenat infarkt. Intenzivní bolest táhnoucí se od zad až k tříslu signalizuje ledvinovou koliku. V každém případě je lépe se nechat vyšetřit a zjistit, že šlo o banalitu, než něco zanedbat.

Diagnostika probíhá zjištěním podrobné anamnézy (předcházejících událostí), rozborem krve, někdy i stolice. Může následovat odborné interní vyšetření u gastroenterologa, zobrazovací metody (ultrazvuk, CT, RTG, endoskopie, rektoskopie či kolonoskopie). Tato vyšetření nejsou však vždy nutná a vždy probíhají po předchozí domluvě s pacientem. Náhlé břišní příhody řeší většinou chirurg, protože může jít o život ohrožující stav.

Náš TIP : informace o rýmě najdete na webu Rýma.biz.

Prevence a doporučení

Každopádně se vždy oplatí vyhýbat se prostředí, kde se vyskytuje akutní infekce, dodržovat hygienu (umývání rukou a správné ošetření potravin), dbát na vyváženou a zdravou skladbu jídelníčku. Doporučuje se aktivní pohyb, pravidelnost a střídmost v jídle, dobré vyprazdňovací návyky, psychická a emoční rovnováha, vyhýbání se stresům. Nekouřit a alkohol požívat jen v malém množství a občasně (platí i o pivu).

Z přírodních produktů je vždy dobré vyzkoušet bylinné směsi ve formě čajů či kapek na podporu trávení (žaludeční, žlučníkové apod.). Dlouhodobě se mohou užívat i šťávy z aloe vera či mladý ječmen, chlorela, spirulina apod. Obsahují nejen spoustu vitamínů a minerálů, ale dodávají i enzymy podporující trávení či provokují k jejich vylučování přirozeným způsobem. Občas je dobré si dopřát detoxikační kůru, užívat léky na pročištění střev a nastolení jejich zdravé mikroflóry (probiotika, psyllium aj.). Na meteorismus jsou vhodné léky uvolňující křeče, podporují vstřebávání a přirozený odchod plynů (espumisan). Na pálení žáhy a bolest žaludku z překyselení anacida.

Přípravků je hodně, pokud však neúčinkují je zapotřebí odborná léčba.



Další informace o bolesti břicha najdete na webech Zácpa a Střevní chřipka.

 

Bolesti břicha v těhotenství

Bolesti břicha v těhotenství jsou samostatnou kapitolou. Mohou být způsobeny stejnými příčinami jako u jiných lidí (nemoci, infekce apod.), ale může jít i o komplikace s vyvíjejícím se plodem, hrozícím potratem, či předčasným porodem. Proto je u gravidních žen zapotřebí nejen pravidelná kontrola v gynekologických poradnách, ale i včasná diagnostika  a léčba jakýchkoliv bolestí a zdravotních problémů.

Závěrem

Tématika okolo bolestí břicha je opravdu široká. Je lépe být zdravý a předcházet všem nemocem i bolestem. Je to však těžký úkol. Nicméně ke svému životu a zdraví by měl každý přistupovat zodpovědně, žít zdravým životním stylem a v případě nutnosti nebo i preventivně by měl využít darů přírody.


Diskuse (4 komentáře)

Lucy, (21. 12. 2016 11:22) Reagovat
Když mám křečovité bolesti na levé straně podbřišku.. A jsou opakované př: únor 2016, říjen 2015,... Trvá to asi 2 hodiny klidnější bolesti, ale potom je asi 1 hodina nesnesitelné bolesti. Nemůžu chodit, jíst, otočit se (lezim na boku), na rovnat nohy.. Když jsem jednou jela k lékaři bolest přestala a lékaři už nic nenašli, ale naposledy v únoru jsem omdlela bolestí a když jsem se probudila byla bolest pryč.. Nechci k lékaři moc no.. Nemám dobré zkušenosti: (
Ufon, (27. 02. 2017 21:51) Reagovat
Zničeho nic mě začne bolet břicho a mám velké bolesti byla jsem u doktora a nic řekli mi že to je ze stresu......
Boubelka, (26. 03. 2017 23:26) Reagovat
Jsem mladá dívka a mám strašné boleyti břicha a návaly zvracení,břicho mám jako kámen ,bolej mě záda a píchá uprostřed žeber, byla jsem u svého lékaře a tam mi dala jen nějaký prášky, celkem se to sklidnilo ale dnes to mám znovu, taky se mi stalo že jsem měla pocit na omdlítí a strašně jsem se potila.. Taky jsem občas slabá , nemám chuť k jídlu.
Romana, (20. 08. 2017 20:40) Reagovat
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Cca měsíc mě poboliva břicho. Jeví se to jako při menstruaci oba vaječníky a jde to až do bederni části a pak začne bolet celé břicho jako při střevních potížích. Průjem není ani zvracení zatim ne. Děkuji za odpověď
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolesti břicha.cz
Kontakty